Scrap.hu márciusi életképek kihívására készítettem az oldalt. Részt vettem egy 3 alkalmas finn főzőtanfolyamon, amelynek egyik összejövetele éppen március 15-re esett. 

Nagyon mókás volt a tanfolyam, egy igazi nyelvi kavalkád. Egyedüli magyarként voltam 6 bolgár nebuló között finn oktatóval és egy tolmáccsal, aki nekem segédkezett a receptek, utasítások lefordításában ... angolul.Mivel a többség bolgár volt, így a társalgás is főként ezen a nyelven zajlott. Megállapítottam, hogy a bolgár nyelvvel sokkal több szavunk rokon, mint a finn nyelvvel. :)
A finnek amúgy nem vesződnek sokat az ételeik elkészítésével. Gyakorlatilag mindent hozzávalót összevegyítenek és indulhat is a sütés-főzés. Nem vacakolnak az élesztő felfuttatásával sem. Langyos vízbe belemorzsálják az élesztőt, elkeverik és már mehet is bele  liszt és a többi hozzávaló. Majd egy kis kelesztés után jöhet a tészta formázása és végül irány a sütő.
Vannak elég fura étkezési szokásaik. Így a levest kiflivel eszik. Levestésztát nem is kapni. A darált húsos levesük nem éppen szemet gyönyörködtető látvány. Tejet isznak a főétkezésekhez is. Krumplit krumplival esznek. Nagyon sok kész kajájuk van. Rengeteg pácolt hús. Friss (pác nélküli) húst alig lehet kapni, az is elsősorban dobozolt. Nem találkozni a hazaihoz hasonló kicsi vagy éppen nagyobb húsboltokkal. A három nagy áruház közül csak az egyikben van húspult, ahol csirkét egyáltalán nem is árulnak. A húspulton belül jóval nagyobb a halhúsok aránya, ami azért nem meglepő ... inkább csak a többi hús hiánya.
A mirelitek között találni aprított hagymát is, amit már csak üvegesre kell párolni ... ez nálam kiverte a biztosítékot. Tudtam, hogy kényelmes nép a finn, nagyon sok praktikus dolguk van, na de, hogy ennyire?!
Még egy érdekesség, amitől szintén lehidaltam, hogy az élelmiszerboltokban játékautomaták  sorakoznak, ahol nemtől és életkortól függetlenül gépezik a jónép miután végzett a bevásárlással. Nem ritka látvány, hogy a 60 éves mamika a visszajáró aprót bedobálja a félkarú rablóba, aztán elrollerezik négykerekű "járókeretével".

A kis gasztronómiai kitérő után néhány szó az elkészült oldalról:
Vázlat alapján dolgoztam, aminek a linkjét sajnos nem találom. Egy újabb kísérletet tettem az ombre technikával, miután volt egy sikertelen próbálkozásom festéssel. Ezúttal papírokkal próbáltam kialakítani a színátmenetet. Hát! Tovább tartott összeválogatni a papírokat, mint az oldalt összeállítani.

Néhány közeli fotó:







Felhasználtam ILS és Sodalicious papírokat valamint a színátmenet kialakításához régi maradék papírokat. Sodalicious csipi, folyékony gyöngy, gesso, házikeverésű mist, néhány sk címke, őskori kitklubbos betű (sárga) ILS betűk, miltonok, festékek a csipik színezéséhez.

Köszönöm, hogy itt jártál! Legyen szép napod!

4 Responses so far.

  1. Borka says:

    Szuper lett az oldal, a kis részletek tetszenek a legjobban!

    (mirelitt aprított hagyma M.o. is van!)

  2. Noé says:

    Otthon nem tűnt fel. :) Köszi a kiegészítést!

  3. Rika says:

    Bomba jó lett ez az oldal! Imádom a sárga cseppeket, a firkákat és az elrendezés is nagyon klassz. Szeretem olvasni a finn szokásokról szóló beszámolóidat :) Egyébként nálunk is van ám hagymakocka, nekem is van a hűtőben! Tök jó, ha gyorsan kell főzni :)

  4. Tipitá says:

    Köszi a tájékoztatót! Imádom! Az oldal is jóóóóóó!:)

Leave a Reply